page contents My title page contents

معدن متروکه مس بایچه باغ ماهنشان به سایت گردشگری تبدیل می شود

ناصر فغفوری روز جمعه در گفت و گوی خبری افزود: معدن بایچه باغ، یکی از توریستی ترین مناطق استان زنجان است و آثار قابل توجهی از معدنکاران نزدیک به 100 سال قبل در آن قابل مشاهده است.
وی یادآورشد: متاسفانه به دلیل بی توجهی و نبود محافظت کافی، امکانات موجود در این منطقه تخریب شده و به سرقت رفته است.
فغفوری اظهار کرد: هم اکنون این معدن برای حفاظت، مناسب سازی و در صورت امکان ایجاد فضای اکتشاف و شناسایی ذخایر معدنی به شرکت تهیه و تولید مواد معدنی و مجتمع سرب و روی انگوران واگذار شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: بخشی از این معدن ارزش معدنکاری دارد و در صورت امکان و مثبت بودن نتیجه مطالعات و تحقیقات اولیه می توان بار دیگر برداشت از آن را فعال کرد.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون فقط موضوع ایجاد سایت گردشگری در معدن بایچه باغ مطرح است و در صورت ایجاد زمینه بهره برداری و اکتشاف، به حتم از نیروهای بومی برای فعال سازی معدن استفاده خواهد شد.
معدن مس بایچه‌باغ زنجان به عنوان نخستین معدن دارای ظرفیت گردشگری به دانشگاه زنجان در حال واگذاری است که شرکت میلان‌فیلم هم در این پروژه ورود پیدا کرده است تا گردشگری روستاهای اطراف آن معدن را هم به جریان بیندازد.
معدن مس بایچه باغ در 125 کیلومتری مرکز استان زنجان قرار دارد و علاوه بر طبیعت روستاهای اطراف این معدن، از ظرفیت قابل توجهی برای گردشگری معدنی برخوردار است.
به گزارش اقتصاد نیوز، در روایت‌ها از این معدن آمده است که معدن فعال بایچه‌باغ در گذشته توسعه‌یافته‌تر از زنجان بوده تا جایی که زنجان در امکانات محدودیت‌هایی داشت و بایچه باغ از سینما برخوردار بود، اما با اتمام ذخایر مس این معدن، آبادانی روستای اطراف هم از بین رفت و فعالان معدنی از آن منطقه شهر ارواح یاد می‌کنند.

درباره مدیر

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

پیش بینی بازار آرامی برای بخش مسکن در سال آینده

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت‌: سال آینده بازار آرامی برای بخش ...

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com