page contents My title page contents

سکوت عجیب نهادهای کنترل قیمت

پول و تجارت : ثبت و سفارش خودرو که در ٥ ماه گذشته متوقف بوده براساس اعلام مجتبی خسرو تاج، رئیس سازمان توسعه تجارت تا پایان این هفته تعیین تکلیف می‌شود. آن‌گونه که گفته می‌شود وزارت صنعت قصد دارد تعرفه واردات خودرو را تا ١٥٠‌درصد افزایش دهد.

تغییری که به گفته کارشناسان صنعت خودرو می‌تواند نابسامانی ایجاد شده در بازار را چندین برابر افزایش دهد. هرچند که وزارت صنعت خبر افزایش تعرفه واردات را نه تأیید و نه تکذیب کرده، اما شنیده‌ها حاکی از آن است که متولی تولید و تجارت و البته بازار خودرو کشور قصد دارد بازگشایی سامانه ثبت وسفارش را منوط به افزایش تعرفه کند. فربد زاوه کارشناس صنعت خودرو در این باره می‌گوید: درحال حاضر ایران در فهرست کشورهایی با بیشترین رقم تعرفه‌ای قرار دارد. در شرایطی که تعرفه قبلی مورد انتقاد است نمی‌توان دوباره حرف از افزایش تعرفه زد.

او با اشاره به نبود فضای رقابتی در اقتصاد ایران، جهش قیمت خودرو در ماه‌های گذشته را مورد توجه قرار داد و افزود: افزایش تعرفه واردات به معنی رشد چند برابری قیمت‌ها و تشدید نابسامانی ایجاد شده در بازار خودروست حتی اگر دولت تصمیمی به افزایش تعرفه واردات نگیرد قیمت‌ها دیگر به گذشته برنمی‌گردد.

نمی‌توان دیوارهای تعرفه‌ای را هر روز بلند‌تر کرد

هرچند که بسیاری افزایش تعرفه واردات را در راستای تداوم انحصار ایجاد شده در بازار خودرو می‌دانند، اما فربد زاوه کارشناس صنعت خودرو می‌گوید: در افزایش تعرفه بیش از این‌که حمایت از تولید داخل باشد، بحث‌های مربوط به مدیریت کلان اقتصاد و بالانس ارزی دنبال می‌شود. البته او این نکته را هم تأکید کرد که نمی‌توان به بهانه حمایت از تولید دیوارهای تعرفه‌ای را هر روز بلند‌ترکرد و انگیزه هرگونه رقابت و تلاش برای افزایش کیفیت و ارایه محصولات جدید را از بین برد.

او که نرخ پایین ارز را یک سیاست ضد صادراتی می‌داند، ادامه داد: با تعرفه بالا صادرات تقویت نمی‌شود، اگر به دنبال حفظ کارخانه‌های موجود و کنترل نرخ ارز هستیم باید انگیزه توسعه را در کشور بالا ببریم. کاهش خروج ارز از طریق ایجاد محدودیت در واردات یک راه بالانس ارزی است. راه دیگر که اتفاقا قابل اتکا هم هست افزایش ورود ارز و منابع ارزی از محل رشد صادرات است. این کارشناس صنعت خودرو تأکید کرد: نگاه به صادرات و تلاش برای افزایش آن تنها راه رشد است. دیوارهای تعرفه‌ای در طولانی مدت نه‌تنها رشد اقتصادی به همراه نخواهد داشت بلکه منجر به عقب‌ماندگی هم می‌شود.

تولید منهای صادرات

براساس اعلام گمرک کل درآمد حاصل از صادرات خودرو ایران به کشورهای همسایه در‌ سال ٩٥ حدود ٣٦,٦‌میلیون دلاربوده است رقمی که زاوه آن را در قیاس با بازار خودرو ایران صفر می‌داند. او معتقد است این آمارها نشان می‌دهد که ما محصولی تولید نمی‌کنیم که در حد بازارهای جهانی باشد. شاید پایین آوردن تعرفه واردات و ایجاد یک فضای رقابتی به تعطیلی ٢ یا ٣ کارخانه خودروسازی منجر شود اما قطعا این صنعت را نابود نمی‌کند.

سکوت عجیب نهادهای کنترل قیمت

هرچند که براساس آنچه گفته شده کمتر از ٢٤ ساعت به زمان اعلام رویه جدید تجاری خودرو باقی مانده، اما آنچه جای سوال دارد، سکوت عجیب سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و البته شورای رقابت است که در ماه‌های گذشته هیچ واکنشی نسبت به تغییرات ایجاد شده در بازار نشان نداده‌اند. گویا افزایش ١٠ تا ١٠٠‌میلیون تومانی قیمت‌ها در اقتصاد ما امری معمول بوده و نیازی به رسیدگی از سوی ارگان ذیربط ندارد.

درباره مدیر

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

قاچاق کدام کالاها مضرتراست؟

پول و تجارت : معاون مدیرکل مبارزه با قاچاق کالاهای هدف گفت: در حوزه دارو ...

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com